Блог про юриспруденцію та право

Тільки найцікавіші на найкорисніші матеріали

Ще раз про поділ майна подружжя

Ще раз про поділ майна подружжя

Щасливе сімейне життя нерідко закінчується розлученням. Найближчі люди стають суперниками за майно, яке ще вчора не розділяли на своє і чуже.

Дана стаття присвячена теорії і практиці поділу майна колишнього подружжя.

За загальним правилом, майно набуте подружжям за час перебування у шлюбі є спільною сумісною власністю і поділяється між членами подружжя у рівних частках. Це правило знають всі і тим не менше, спорів із розміру часток, які мають перейти кожному із подружжя все ще вистачає.

Дійсно, проблема виникає при визначенні часток кожного із членів подружжя, адже із загального правила є винятки. Ці винятки передбачені ч.2 та ч.3 ст. 70 Сімейного кодексу України. Отже, розберемо їх детальніше.

За ч. 2 ст. 70 Сімейного кодексу України, суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, ухилявся від участі в утриманні дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї.

Логіка законодавця у даному випадку, швидше за все, була спрямована на врегулювання ситуації, коли один членів із подружжя уже не є фактично членом подружжя і дбає про іншу сім’ю, витрачаючи свої фінансові і матеріальні ресурси на користь іншої своєї сім’ї. У будь-якому випадку наведена норма повинна стосуватись обставин, що діяли у період, коли сім’я, тобто шлюб, ще існували, тобто ще до розірвання шлюбу, а не після, адже із розірванням шлюбу, зникає і сім’я у тому вигляді, якою вона була.

За ч. 3 ст. 70 Сімейного кодексу України,  частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею, ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

Для застосування цієї норми, як вбачається із статті, потрібно, щоб у того з подружжя, що просить збільшити свою частку у спільному майні на утриманні перебуває спільна неповнолітня чи непрацездатна повнолітня дитина; інший з членів подружжя разом з дитиною не проживає і сплачує на її користь аліменти (які були встановлені рішенням суду), але розмір цих аліментів недостатній для дитини. Важливим нюансом є те, що аліменти повинні сплачувати у меншому, ніж встановлено у рішенні суду розмірі. Тобто якщо один із батьків сплачує на користь своєї дитини 30% прожиткового мінімуму доходів громадян на дитину відповідного віку, то це не є підставою для збільшення частки у спільному майні, адже у такому випадку просто виконується рішення суду.

При доведенні цих обставин, як разом так і окремо, може бути підставою для збільшення частки у спільному сумісному майні. Природно, що тягар доказування усіх цих фактів лягає на особу, що просить суд відступити від засад рівності часток. Про це свідчить остання практика Верховного суду України.

Юридична фірма “Вербицький і Партнери” має великий досвід у вирішенні спорів із поділу майна подружжя. У разі виникнення питань чи при необхідності захисту Ваших прав при поділі майна подружжя, телефонуйте  (099) 290 32 32, (097) 95 66 388 чи звертайтесь на електронну пошту info@verbytskyi.com.ua

Tags: , , , ,

Залиште коментар