Блог про юриспруденцію та право

Тільки найцікавіші на найкорисніші матеріали

Щодо обов’язку ОСББ укладати Договір про співпрацю з постачальниками послуг

Останнім часом непоодинокими стали випадки зобов’язання з боку постачальників послуг щодо укладення договорів про співпрацю з балансоутримувачами багатоквартирних будинків, в тому числі Об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ).

Юридична компанія «Вербицький і партнери» повідомляє, що згідно  Закону  України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку»  від 29.11.2001 № 2866-III рішенням загальних зборів об’єднання має право:

  • визначати керуючого, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими все співвласники укладають відповідні договори;
  • виступати колективним споживачем (замовником) всіх або частини житлово-комунальних послуг.

Тобто є два варіанти відносин з постачальниками послуг:

  • Загальні збори ОСББ доручають керівництву заключити колективний договірна електро-, тепло-, водопостачання та водовідведення (або окрему житлово-комунальну послугу, крім газопостачання). Недоліком цієї форми є солідарна відповідальність всіх співвласників ОСББ за несвоєчасні проплати окремих співвласників.
  • Загальні збори не доручають керівництву ОСББ заключати колективні договориз житлово-комунальних послуг. Співвласники заключають окремі прямі договори з постачальниками та оплачують виключно за використану послугу та несуть юридичну відповідальність за несвоєчасну сплату в межах своїх договорів. Окремо виникає потреба (за умови використання житлово-комунальної послуги в місцях загального користування) заключення окремого договору між Постачальником ЖКП та ОСББ.

 10 квітня 2014 року Верховною Радою України було ухвалено Закон України №1198-VII «Про внесення змін до деяких Законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії», яким встановлено істотні зміни у системі правового регулювання сфери житлово-комунальних послуг в Україні. Так, законом було  внесено зміни до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в тому числі ст. 19 даного Закону доповнено новими частинами в наступній редакції:

Частина 4 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»: Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об’єктів усіх форм власності є суб’єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).

Запроваджені зміни згідно вищезазначеного Закону, передбачають розрахунки споживачів комунальних послуг (мешканців) виключно через прямих виконавців цих послуг.

Відповідно до цього закону Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Постановою № 1171 від 31 березня 2015 встановила тарифи на послуги гарячого водопостачання (ГВП) та централізованого опалення (ЦО) для споживачів.

Керуючись цими нормативними актами, постачальник  надає послуги (з гарячого водопостачання, централізованого опалення тощо) безпосередньо мешканцям (співвласникам) ОСББ.

Жоден нормативно-правовий акт України не покладає обов’язку на ОСББ укладати договори з такими істотними умовами, які визначаються однією із сторін самостійно і не затверджуються уповноваженими державними органами влади, а виходять від певних суб’єктів господарської діяльності  і не мають характеру норм права.

В жодному із нормативно-правових актів України не міститься обов’язку укладати договір про співпрацю між ОСББ та постачальником послуг у випадку наявності прямих договорів між постачальником послуг та споживачем.

У випадку коли об’єднання не є посередником між постачальниками і споживачами в отриманні послуг, то жодним чином не має відношення до внутрішніх двосторонніх договірних відносин між постачальником та співвласниками.

Зазвичай постачальники послуг  пропонують до підписання договори про співпрацю, в яких передбачено додаткові обов’язки та субсидіарну відповідальність ОСББ перед постачальниками, тому в таких випадках наявні обмеження прав та інтересів Об’єднання в порівнянні з нормами законодавства України.

Крім цього, згідно ст. 31 Господарського кодексу України заборонено примушувати суб’єктів господарювання до пріоритетного укладання договорів. Відповідно до Цивільного кодексу України примушування до укладення договору не допускається, за винятком випадків, коли обов’язок укласти договір передбачена ЦК, законом або добровільно прийнятим зобов’язанням.

Договір про співпрацю може допомогти у розподілі функцій та повноважень, прав та обов’язків, однак при цьому не має містити пунктів, що обмежують права ОСББ та встановлюють додаткову відповідальність ОСББ.

 

Таким чином, укладати чи не укладати договір про співпрацю залежить від внутрішніх договірних відносин між ОСББ  та постачальником послуг. У разі прийняття рішення все-таки укласти договір про співпрацю радимо  звертатися до Юридичної компанії «Вербицький та партнери» для надання кваліфікованої юридичної допомоги та захисту Ваших інтересів.

Tags: , , , , , , , ,

Залиште коментар